5 Şubat 2014

Burp Suite sızma testlerinde sıklıkla kullanılan bir web proxy uygulamasıdır. Gerek varsayılan olarak gelen eklentiler, gerekse harici eklentiler yardımıyla web uygulama güvenliği alanında çok özellikli bir araç haline gelmiştir. Bu yazıda varsayılan olarak gelen eklentilerden Intruder, harici olarak da SQLMap eklentisi ele alınmıştır.

Burp Intruder

Burp Intruder eklentisi, HTTP isteklerinin header veya body kısımlarında istediğimiz bölümlere gerek manual hazırlanmış gerekse otomatik olarak üretilen payloadları enjekte etmekte kullanılır.
Örneği basit tutmak adına bir web formuna parola denemesi ele alınmıştır.

Burp Suite’i çalıştırıp web tarayıcıyı proxy olarak localhost:8080 kullanacak şekilde ayarladıktan sonra hedef sisteme tarayıcıdan erişilip istek Burp Suite proxy sekmesinde görülür. Sağ tıklayıp “send to Intruder” ile HTTP isteği Intruder eklentisine gönderilir. Şekilde de gösterildiği gibi payloadın enjekte edileceği yerleri § karakteriyle işaretleyip, HTTP isteğinin formatı hazırlanır.
 

Örnekteki login formuna ait HTTP POST isteği kullanıcı adı bga, parola ise enjeksiyon noktası olacak şekilde ayarlanmıştır. Payload sekmesinde Payload Options bölümünde denenecek payloadlar(bizim durumumuzda parolalar) bir dosyadan yüklenebilir ya da el ile girilebilir. Ayrıca Payload Processing bölümünde payload üzerinde yapılacak işlemler belirlenebilir. Örnekte parolaların sonuna 123 eklenmesi için “Add suffix:123” şeklinde ayarlanmıştır.
 

Ayarlar yapıldıktan sonra üst menüden Intruder-> Start attack tıklanarak, saldırı başlatılır. Çalışma bittiğinde dönen cevapların süresi veya boyutu gibi kriterler üzerinden yorum yapılabilir.Örnek çıktıda denenen tüm parolalarda cevabın boyutu 539 byte iken bga123 için 365’tir. Bunun sebebi de sisteme başarılı bir giriş gerçekleştiğinde login formunu tekrar göstermek yerine giriş başarılı yazan bir sayfa döndürmesidir.

Burp SQLMap


Burp için hazırlanmış SQLMap eklentisi, sql enjeksiyon zafiyetlerini istismar etmeye yarayan oldukça kullanışlı bir araç olan SQLMap ile Burp Suite’i entegre etmiştir. http://code.google.com/p/gason/downloads/list adresinden ücretsiz olarak indirilebilir.

Linuxte eklentiye ait gason-0.9.5.jar dosyası Burp Suite’in olduğu dizine(Kali de /usr/bin) atılıp ilgili dizine girildikten sonra
“java -classpath gason-0.9.5.jar:burpsuite.jar burp.StartBurp” komutu ile burp suite sqlmap eklentisiyle beraber çalıştırılır. Yine önceki örnekte olduğu gibi, HTTP isteği burp ile kesildikten sonra, sağ tuş-> send to sqlmap tıklanarak sqlmap eklentisi açılır. SQLmap’in terminalde kullanmaya aşina olduğumuz özellikleri bu eklenti üzerinden görsel arayüz aracılığıyla kullanılabilir. 
 

Örnekte sqlmap, HTTP isteğindeki parametreleri sqli için test edip, istismar edilebilir bir parametre bulduğunda veritabanının MySQL olduğunu varsayarak veri tabanı kullanıcılarını listeleyecek şeklide ayarlanmıştır. Gerektiğinde belli kullanıcı ya da tablolarla işlem yapmaktan, tamper script seçmeye kadar sqlmap’in hemen her özelliği eklenti aracılığıyla kullanılabilir. Run butonu tıklandığında seçilen ayarlar için yeni bir sekmede sqlmap çalışır ve çıktısı ekranda görünür.
 


Eklentinin ana sekmesinden farklı ayarlarla tekrar Run butonuna tıklanarak farklı sekmelerde eşzamanlı olarak sqlmap çalıştırılabilir.
Makalelerin kötüye kullanım kullanıcının sorumluluğundadır. | networkpentest.net. Blogger tarafından desteklenmektedir.