3 Ağustos 2011

iptv sistemleri

Posted by: Fırat Celal Erdik 3 Ağustos 2011
İptv, Internet protocol television ifadesinin kısaltmasıdır.Bilinen televizyon alışkanlığının dışında,katma değer servislere sahip, yeni nesil bir televizyon teknolojisidir.İnternet üzerinden televizyon,televizyon üzerinden internet hizmetinin aynı anda sunulduğu interaktif bir teknolojidir.
Mevcut televizyonların scart veya hdmi girişleri,STB (Set Top Box) adı verilen decodera bağlanır.Set Top Box cihazı ise DSL modeme bağlantısı yapılarak IP televizyon hizmetinin alınabilmesi için abone tarafında gerekli hazırlık yapılmış olur.DSL modemler genel olarak gerekli PVC konfigrasyonları yapılmış olarak aboneye verilir.Manuel olarakta bu ayarlar yapılabilir.

Iptv, teknik olarak internet ile aynı DSL modemi kullanmasına rağmen,bu modem üzerinde tanımlanan farklı bir PVC yolu üzerinden veri akışını sağlar.Bu sebeple, İptv internet kotasını etkilememektedir.
Head End adı verilen yayın merkezlerin de, uydu aracılığı ile(RF) alınan yayın IRD cihazları tarafından IP paketlerine dönüştürülür.Daha sonra Encoder cihazlar kullanılarak gelen data formatı değiştirilir.Daha sonra bu yayın multicast olarak,MPLS ağlarına buradan da Dslamlara iletilir.Abone bu şekilde bağlı bulunduğu Dslam'dan yayını alır.
IPTV Hizmeti ile ilgili bazı özellikler:
Live TV özelliği ile canlı yayın kanalları izlenebilir.
Catch-up TV diğer adıyla Time shift TV(TSTV) özelliği ile ,programların rating durumları göz önünde bulundurularak ilgi görenler kaydedilir.Belirli bir süre arşivlerde tutulur.Abone kaçırdığı programları bu şekilde tekrar izleyebilir.
Video on demand(VOD) özelliği ile geniş bir video(sinema-dizi-müzik) arşivine sahip olan IPTV platformları klasik film izleme ve müzik dinleme anlayışını değiştirmektedir.Bu şekilde, isteğe göre bir video(asset) belli bir ücret karşılığında belli bir süreliğine kiralanıp izlenebilir.
Pause Live TV(PLTV) özelliği ile canlı yayın bir miktar durdurulup tekrar kaldığı yerden başlatılabilir.İstenilirse canlı yayına tekrar geri alınabilir.
İnteraktif   Servisler özelliği ile hayal gücünüz doğrultusunda her türlü internet üzerinden yapılabilecek servsiler eklenerek geliştirilebilir.
Normal bir televizyon kumandası ile İptv üzerinden interaktif olarak yapabileceklere örnek olarak;
  • Sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmek
  • Tatil için rezervasyon işlemleri
  • Yemek siparişi
  • Şans oyunları için sonuç sorgulama
  • Gazete okuma
verilebilir.Bu interaktif servisler ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir, hayal gücüne göre artırılabilir.
Dünya üzerinde en yoğun olarak Fransa bu teknolojiyi kullanmaktadır.Çin,Japonya,Amerika ve Kore Iptv hizmetinin olduğu diğer ülkelerdir.Ülkemizde de Iptv hizmeti başlamış ve geliştirilmesi devam etmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Her türlü eleştiri,yorum,ekleme ve düzeltmeye yönelik fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.Hakaret içeren yorumlar filtrelenmektedir.

Makalelerin kötüye kullanım kullanıcının sorumluluğundadır. | networkpentest.net. Blogger tarafından desteklenmektedir.