6 Ağustos 2011

Belli bir IP üzerinde host edilen tüm web sitelerini bulmak

Posted by: Fırat Celal Erdik 6 Ağustos 2011
Günümüzde bir çok web hosting firması bilindiği üzere web sitelerini shared IP'ler üzerinden host etmektedir.Bu şekilde bir uygulamaya gidilmesinin sebebi ipv4 ip'lerinin tükenmeye başlamış olmasıdır.
Bir web sitesi ile aynı sunucu üzerinde başka hangi sitelerin host edildiğini bulmak için 3 yöntem anlatacağım. Bu çalışma, pentest işlemlerinde bilgi toplama fazında gerçekleştirilir ve host enumeration olarakta adlandırabiliriz.

Anlatacağım ilk yöntem bing-ip2hosts  bash scriptini kullanarak bu bilgiye ulaşmak.Öncelikle


Şimdi sıkıştırılmış dosyayı açıp ilgili dizine geçelim;

Şimdi örnek olarak cnn.com web sitesinin host edildiği IP üzerinden başka hangi web sitelerinin host edildiğini bulalım.Tool bash scrip kullanılarak yazılmıştır.Aşağıdaki gibi çalıştırabiliriz;

Diğer bir yöntem bing arama motoru kullanarak bu işlemin yapılması.Aslında üstte bahsettğimiz toolda bing arama motorunun bu özelliğini kullanarak çalışmaktadır.Bing arama motorunun pentest işlemleri için nasıl kullanılabileceğini bir sonraki yazımda detaylı olarak değinmeye çalışacağım.Şimdi bir shared ip üzerindeki diğer host edilen siteleri bulmak için nasıl kullanılacağına değineyim.Örnek olarak yine cnn.com web sitesi üzerinden gidelim.
Öncelikle IP adresine ihtiyacımız olacak bunu web sitenin adresine ping atarak görebiliriz.IP adresini elde ettikten sonra bing.com üzerinden aşağıdaki gibi search yapabiliriz.
Görüldüğü gibi cnn.com ile aynı ip üzerinden host edilen diğer web sitelerinin domain adreslerini listeledi.

Bir diğer yöntem olarak da yine online olarak yapabileceğiniz mummy-maze.net web sitesidir.Bu da yine bing arama motoru alt yapısını kullanarak sonuçları bulacaktır.Fakat burada bing arama motorundaki gibi ip vermeye gerek yoktuk.DNS isim çözümleme işlemini kendisi yapıyor.
şeklinde  sonuçları listeler.Unix/linux kullananların belki en çok yukarıdaki tool'u kullanmak hoşlarına gidecektir.Fakat en güncel ve detaylı olarak bing.com arama motoru üzerinden sonuçları sorgulamakta fayda var.
Makalelerin kötüye kullanım kullanıcının sorumluluğundadır. | networkpentest.net. Blogger tarafından desteklenmektedir.