4 Ağustos 2011

bash scripting(files's disk usage) çalışması

Posted by: Fırat Celal Erdik 4 Ağustos 2011
Bash scripting kullanarak, ancak root yetkilere sahip bir kullanıcının çalıştırabileceği ve /etc/ dizini altındaki "s" ile başlayan dosyaların diskteki kapladıkları alanları gösteren bash scriptimiz aşağıdaki gibidir.Scriptimize  disk_kullanim ismini verdik.
Bir text editörü aracılığı ile yazdığımız scriptimizi disk_kullanimi adı ile kaydettikten sonra,aşağıdaki gibi chmod ayarınız 755 olarak ayarlıyoruz.
Bunun anlamı dosya sahibinin read-write-execute haklarına,grup üyelerinin read-execute haklarına,diğer üyelerin ise read-execute haklarına sahip olacak izinlerin verilmesi içindir.

Şimdi ise scriptimiz ile aynı dizinde isek aşağıdaki gibi çalıştırıp sonuçlarını görebiliriz.

id -u: Scrip içerisinde kullandığımız id -u komutu ile kullanıcının superuser yetkilere sahip olup olmadığını tesbit ettik.Superuser kullanıcılarının id bilgisi 0'dır.0 dışındakiler normal kullanıcılara ait id bilgileridir.

du -s /etc/s* : Burada /etc/ dizini altındaki "s" ile başlayan dosyaların disk usage(du) bilgilerini özet(s) olarak aldık.

Sort -rn : Burada içeriğin sayısal(n:numeric sort) olarak büyükten küçüğe(r:reverse) sıralanması sağlandı.-r kullanmasaydık küçükten büyüğe sıralayacaktı.

0 yorum:

Yorum Gönder

Her türlü eleştiri,yorum,ekleme ve düzeltmeye yönelik fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.Hakaret içeren yorumlar filtrelenmektedir.

Makalelerin kötüye kullanım kullanıcının sorumluluğundadır. | networkpentest.net. Blogger tarafından desteklenmektedir.