7 Ekim 2007


Harddiskler bir veya birden çok diskten(platter) oluşur.Diskler merkezi bir silindir üzerine geçirilmiş ve alt-üst olarak yerleştirilmiştir.Disklerin iki yüzeyi vardır.Alt yüzey ve üst yüzey.Her iki yüzey için yapılan işlemler aynıdır.Ayrıca her disk için yapılan işlemlerde aynıdır.Bu nedenle bu yazımda,bir disk yüzeyindeki işlemleri ve bu yüzeyde veri erişiminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım.Bir disk yüzeyi üzerinde track(iz), sector(sektör), cylinder(silindir) ve head(kafa) adı verilen birimler vardır,öncelikle bu terimleri anlamaya çalışalım.

Track(iz)/Cylinder(silindir):Harddiskin üzerinde verilerin tutuldugu bir çok silindir şeklinde halkalar vardır.Bu silindirik halkalara trac yada cylinder adı verilir.Cd'lerin üzerindeki silindir şeklindeki ince ince çizgiler şeklinde düşünülebilir.

Sector(dilim):Silindir şeklindeki bir track(iz),eşit bölümlere dilimlere ayrılmıştır.Bu dilimlerin her birine sector denir.Normal bir diskteki sectorler 512bayt lık bilgi depolar.Fakat bazı SCSI disklerde bu miktar degişebilir.

Header(kafa):Diskin dış bölegesinden merkezine doğru veri arama-taraması yapan birime ise header(kafa) denir.

Diskten Veri Okuma:
Header'lar disklerin yüzeyini tarayarak ,aradığı bilginin bulunduğu tracki(izi) buluncaya kadar hareket eder(dıştaki tracklerden içtekilere dogru) ve bilginin saklı olduğu traki bulunca onun üzerinde bekler ve o trackin dönmesini bekler ve track üzerinde bilginin saklı oldugu sectoru buluncaya kadar beklemesine devam eder.
Header disk hareket ederken bir hava yastığı ile diske teması engellenir.Bu mesafe çok hassastır.Bir 1 /100.000 inc mesafesinde track'leri tarar.Ve aradığı bilgiyi bulduğunda mesafe ortadan kalkar ve header bulduğu sektöre yapışır.Ve buradaki veriyi sektorden okur ve bunu kontrol ünitelerine gönderir.
Aşağıdaki şekillerde track-sektor-header'ları daha iyi kavrayabilrisiniz.
Track/Cylinder ve sektor


Disks/Platters ve head(kafa)'lar

0 yorum:

Yorum Gönder

Her türlü eleştiri,yorum,ekleme ve düzeltmeye yönelik fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.Hakaret içeren yorumlar filtrelenmektedir.

Makalelerin kötüye kullanım kullanıcının sorumluluğundadır. | networkpentest.net. Blogger tarafından desteklenmektedir.