22 Ekim 2007

GnuPG ile Güvenli mailleşme...

Posted by: Fırat Celal Erdik 22 Ekim 2007
PGP'nin papucunu dama atan ücretsiz özgür yazılım felsefesi ile geliştirilen GnuPG ile artık çok daha güvenli e-mail alıp gönderebiliriz.Burada sizlere kısaca GnuPg ile neler yapılabileceğini ve GnuPG'nin kullandığı algoritmayı anlattıktan sonra pratik olarak bunun nasıl kurulup kullanılabileceğini anlatacağım.
Neden GnuPG:
GnuPG(Gnu Privacy Guard), tamamen ücretsiz(freeware)olduğundan ve çok sağlam bir şifreleme mantığına sahip olması sebebiyle son zamanlarda daha çok tercih edilen e-mail şifreleme yazılımı olmuştur.Sahip olduğu sağlam algoritması ile neredeyse kırılması imkansız hale getirilmeside tercih sebeplerindendir.Ayrıca yukardada değindiğim gibi özgür yazılım felsefesi ile geliştiriliyor olması ve tekele sahip olmamasıda gelişimini hızlandırmakta ve kullanışlılığını artırmaktadır.
GnuPG'nin şifreleme algoritması:
GnuPG, güvenli e-mail alıp göndermek için kullanılır.Bir e-mail'leşme işleminde iki işlem yapılmaktadır.
1)E-mailin oluşturulup şifrelenmesi(Bunu yapan göndericidir)
2)E-mailin açılıp gerekli ek dosyalar ile birlikte mailin açılıp okunması işlemidir(Bu işlemde alıcı tarafından yapılır)
Bu işlemleri yapan gönderici kişi 1 public key'e ve 1 private key'e sahiptir.Aynı şekilde Alıcı kimsede 1 public key'e ve 1 private key'e sahiptir.Peki bu public ve private key'ler nelerdir ve algoritma içerisindeki görevleri nelerdir?Bunlara biraz değineyim.
Private key:Bu sadece kişiye özel anahtardır.Yani göndericinin private keyi sadece gönderici tarafından biliniyor,ondan başka kimse bunu bilme yetkisine sahip degil.Gizli şifremizdir.
Puplic key:Bu anahtar ise herkes tarafından bilinmesi gereken açık anahtarımızdır.Bize mail göndermek isteyen bu anahtarımızı bilmelidir.
Şöyle açıklamaya çalışayım; bir kimse bize mail göndermek istediğinde bizim açık anahtarımızı kullanıp bize maili atar,bizde maili okumak için kendimize ait private key'imiz ile onu açıp okururuz

0 yorum:

Yorum Gönder

Her türlü eleştiri,yorum,ekleme ve düzeltmeye yönelik fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.Hakaret içeren yorumlar filtrelenmektedir.

Makalelerin kötüye kullanım kullanıcının sorumluluğundadır. | networkpentest.net. Blogger tarafından desteklenmektedir.